Dziś jest poniedziałek 08.03.2021 , Imieniny :  Beaty, Juliana, Wincentego

Przejdź do

Katalog firm Tablica Ogłoszeń Komunikacja

Sprawozdanie z działalności GCI

JEDYNE W NASZYM POWIECIE Gminne Centrum Informacji w Górze Kalwarii kończy drugi rok swojej działalności.

To, w dużej mierze sfinansowane ze środków Ministerstwa Gospodarki i Pracy przedsięwzięcie miało z założenia dwa główne cele: aktywizację zawodową absolwentów z naszego terenu oraz zapewnienie dostępu do najnowszej techniki, wyrobienie wśród społeczności lokalnej praktycznych umiejętności wykorzystania proponowanych usług teleinformatycznych w życiu codziennym.

Pierwsza „załoga” GCI została wyłoniona z kilkunastoosobowej grupy absolwentów uczestniczących w warsztatach. Kilka spotkań w ramach warsztatów i pierwsza praca z młodzieżą miały pomóc w wyborze najlepszych kandydatów do odbycia stażu. Wybrani stażyści w ciągu całego roku zdobywali pierwsze, jakże istotne doświadczenia zawodowe, służąc jednocześnie lokalnemu środowisku. Pomagali mieszkańcom naszej gminy pisać CV, listy motywacyjne, wypełniać różnego rodzaju formularze, odpowiadali na różnego rodzaju zapotrzebowania informacyjne. Poza tym brali aktywny udział w organizacji i promocji imprez gminnych oraz różnego rodzaju innych przedsięwzięć. Od początku działalności GCI, pracą w nim a także zdobytymi umiejętnościami może się pochwalić 15 młodych osób.

Dla najbardziej potrzebujących - Gminne Centrum Informacji to nadal miejsce gdzie nieodpłatnie można skorzystać z komputera i Internetu, gdzie dostępne są oferty pracy nie tylko z Urzędu Pracy, gdzie można przejrzeć prasę w poszukiwaniu ofert pracy. Można nieodpłatnie wysłać fax, sprawdzić telefonicznie udostępniane oferty, wysłać e-maila etc. Tu także można uzyskać różnego rodzaju informację m.in. o organizowanych kursach, szkoleniach, obowiązujących aktach prawnych. W biurze dostępne są różnego rodzaju formularze i dokumenty m.in. niezbędne w rejestracji osób bezrobotnych, PIT-y oraz inne wnioski i formularze. Ogromna baza ponad 700 osób poszukujących pracy to w większości dokumenty stworzone przez pracowników i stażystów gminnej jednostki. Baza ta znacząco pomaga w skutecznym kojarzeniu poszukujących i dających pracę.

Różnorodność - Centrum pośredniczyło w różnego rodzaju formach zatrudnienia takich jak staże, roboty publiczne i prace interwencyjne. Łącznie udało się skierować na tego rodzaju formy zatrudnienia około 50 osób. Udało się także zorganizować kilkanaście spotkań z pracodawcami tzw. giełdy pracy z wieloma nawiązano ścisłą współpracę przede wszystkim w sferze zatrudnienia. GCI posiada bazę największych pracodawców naszego regionu, która pozostaje do dyspozycji wszystkich poszukujących pracy.

W ramach GCI jest także świadczona pomoc dla osób pragnących założyć własną firmę, doradcza dla podmiotów poszukujących środków pomocowych z Unii Europejskiej, mikropożyczek oraz innych.

Zawsze chętni - W ciągu bieżącego roku GCI było odpowiedzialne za przeprowadzenie kilkudziesięciu akcji informacyjno - promocyjnych takich przedsięwzięć jak m.in.: Gminne Dożynki, Pożegnanie lata, bezpłatne szkolenia dla bezrobotnych oraz przedsiębiorców, Irish Day, lekcje nurkowanie, obóz harcerski, kurs tańca nowoczesnego, turniej szachowy. Dokumentacja większości z nich stała się dla pracowników tej jednostki codziennością. Centrum opracowało kilka rodzajów ulotek teleadresowych - praca wakacyjna, niezbędnik mieszkańca czy telefoniczna ściągawka.

Kreatywni - Podobnie jak w ubiegłym roku GCI inicjowało własne przedsięwzięcia w różnych dziedzinach. Zaliczyć do nich należy: organizowanie bezpłatnych warsztatów komputerowych kończących się egzaminem (w 2005 roku udało się przeszkolić 20 osób); bezpłatne projekcje cyklu filmów National Geographic w kinie, przedszkolu samorządowym oraz DPS’ie; spotkania z młodzieżą dla szkół średnich dotyczące m.in. rynku pracy i działalności GCI oraz funkcjonowania Urzędu; udostępnianie filmów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz publikacji książkowych; przeprowadzenie dwóch edycji zbiórki baterii (udało się zebrać 15 tys. baterii) oraz ogłoszenie trzeciej; zorganizowanie konkursu plastycznego pt. „Czyste drzewa, piękna gmina” w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów; współorganizowanie spotkań młodzieży z burmistrzem oraz przedstawicielami Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży co zaowocowało powstaniem Klubu fotograficzno-filmowego Rybie OKO; zorganizowanie wspólnie z Ośrodkiem Kultury festiwalu rockowego pt. Rockowisko; konkursu fotograficznego „Lato w Obiektywie” oraz szereg innych.

Lider, dobry przykład - Wśród wspaniałych, młodych ludzi jakich od samego początku skupia GCI należy szczególnie podkreślić obecność Arka Strzyżewskiego. Od pierwszego spotkania informacyjnego po dzień dzisiejszy jest liderem kwiatu górskiej młodzieży. Zjednał sobie wielką sympatię licznie odwiedzających GCI rówieśników, dużo młodszych od siebie jak i całkiem dorosłych ludzi. Zawsze chętny do pomocy, pracy i współpracy. Ambitny i kreatywny, szukający sposobów do działania a nie powodów do bezczynności.

Kolejne pomysły - W najbliższym czasie GCI zamierza m.in.: zorganizować zbiórkę pieniędzy oraz koncert w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy; I Przegląd Filmów Krótkometrażowych KLAPS; wypromować historię oraz zabytki naszego regionu; zorganizować koncert Jezzowy.

Trzy nowe komputery przyznane nieodpłatnie przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji w ramach programu IKONA, w którym to GCI uczestniczyło, niebawem powinny trafić do adresata.

GCI mieści się w Górze Kalwarii przy ul.Batorego 13a, czynne jest od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do 18:00. Serdecznie zapraszamy!

Jagoda Minicz-PosłusznaMapa serwisu Strona główna Nota prawna Polityka prywatności

1 odsłon serwisu od 9 marca 2005